Valóban a szú rágja a gerendát?
A válasz sokak számára meglepő, de NEM! Jóllehet a köznyelv
általánosan „szú”-nak nevez minden az élő és a már felfűrészelt és beépített fában élő rovart, mi szakmabeliek tudjuk, hogy a valódi szúfélék csak a kellő nedvesség tartalmú élő, vagy frissen kidöntött, esetleg kéregben hagyott faanyagot károsítják, a feldolgozott és beépített faanyagban már nem raknak petét.
Ha nem a szú, akkor mi az?
Parkettákban, gerendákban, bútorok faanyagában többnyire más rovarkártevők – cincérfélék, kopogóbogarak, szíjácsbogarak, csuklyásbogarak, fadarázsfélék károsításával találkozunk. Ezeknek a rovaroknak a már gombák által nem emészthető, légszáraz faanyag is táplálékul, élőhelyül szolgál. A fában fúrt járataikkal súlyos károkat okoznak, hiszen jelentősen csökkentik a
faanyag szilárdságát, teherviselési szempontból hasznos keresztmetszetét. A fa repedéseiben lerakott petékből kikelt lárvák a felület egy vékony rétegét épen hagyva, gyakran évekig, szinte észrevétlenül rágnak. Legtöbbjük a bebábozódás, kifejlődés után kirepül, de még súlyosabb károkat okoz azzal, hogy egy, a sajátjánál is népesebb új generációval visszafertőzi a korábban már károsított faanyagot. Így történik meg, hogy egy-egy műtárgy, gerenda, vagy a talpunk alatt lévő parketta néhány év alatt teljesen felmorzsolódik.
Mit tegyen?
Elpusztításuk nem egyszerű feladat, mivel a rovarok járataikat a felület alatt rágják, ezért a fafelület különféle “szúirtó szerekkel” történő puszta átkenése önmagában még nem nyújt megoldást a problémára.
Ha épületébe nem kívánt fafúró bogár kártételével találkozik, szakmai segítségér forduljon a faProtekt szakembereihez! Mi segítünk a farontó rovarkárosítás megszüntetésében.