Faanyagvédelem szú ellen
Tudta Ön, hogy amikor az épületében szú, vagy farontó gomba kártételt tapasztal, akkor nem átlagos kártevőirtó, vagy rovarirtó cégre van szüksége?
Miért? Mert:
A szúnyogok, legyek, csótányok nem okoznak az épületében statikai problémákat, de a farontó gombák és rovarok igen. Ezért Önnek kifejezetten faipari szakcégre van szüksége!
A fakártevők megjelenése általában tervezési, építési, karbantartási hiba következménye. Mi a károsodást kiváltó okokra is rámutatunk és nem csupán a tüneteket kezeljük!
A faanyagkártevők kiirtása nem csak vegyszerekkel lehetséges! A fakezelésnek számos környezetbarát módja van. Miért mérgezné túl fölöslegesen a lakókörnyezetét?
A faépítészethez nem értenek a bogárirtó cégek, de mi igen! Ne kockáztassa épületszerkezeti biztonságát egy ingyenes kiszállásért cserébe!
A farontó gombák és rovarok téves azonosítása megbosszulhatja magát. Higgye el, láttunk már rovarirtók által vegyszerrel kezelt szerkezeteket leszakadni.
Fakártevőkkel, faanyagvédelemmel kapcsolatos probléma esetén forduljon hozzánk!
Mi ácsok, mérnökök, szakértők és faanyagvédelmi szakkivitelezők is vagyunk!
Hívjon bennünket most! Ingyenes faanyagvédelmi szakértői tanácsadással segítünk a probléma megoldásában!
Érdekli Önt, hogy:
1, Mik a szú fertőzés jelei?
2, Hogyan került a szú a fába és az épületébe?
3, Melyek a leggyakoribb, szúnak nevezett fakárosító rovarok?
4, Milyen faanyagvédelmi módszerek léteznek a szú kiirtására?
5, Melyik a leghatékonyabb faanyagvédőszer a szú ellen?
6, Milyen faanyagvédelmi módszerek vannak a szú kiirtására?
7, Faanyagvédelmi szakértőre, faanyagvédőszerre, vagy rovarirtó cégre van szüksége?
1, Mik a szú fertőzés jelei?
Beépített faanyagainkat, bútorainkat sokféle farontó rovar károsíthatja, ezeknek a rovaroknak viszont egyike sem szú bogár. Bár a köznyelv szúnak nevez minden a fát összefúró, megrágó bogarat – ezért használjuk mi is a szú megnevezést a honlapunkon – a beépített faanyagainkat már nem a jellemzően erdőkben és élő faanyagokban kárt tevő szú bogarak, hanem más farontó rovarok károsítják.
Ha azt tapasztalja, hogy a faanyagból:
- percegő, sercegő, nyugtalanító hang hallatszik,
- a fa felületén apró lyukak jelentkeznek, vagy
- a fából fűrészpor szerű fapor, úgynevezett furatliszt szóródik ki,
okkal gyanakodhat farontó rovarok jelenlétére.
A farontó bogarak járataikkal tönkre teszik a faanyagot, csökkentve a szilárdságát, esztétikumát, élettartamát. Rágásuk, percegésük rendkívül idegtépő és a lyukakból kiszóródó fapor is állandó takarítást igényel. Az időben és szakszerű végzett faanyagvédelemmel az okozott károk megelőzhetők és megszüntethetők. Faanyagvédelmi szakértőkként tucatnyi épület sikeres szú mentesítését végeztük már el.
2, Hogyan került a szú a fába és az épületébe?
A farontó rovarok más bogarakhoz hasonlóan pete, lárva, báb és kifejlett rovar életciklussal rendelkeznek. A farontó bogarak kifejlődési ideje fajtól függően változó, akár 1-15 év is lehet. Ez idő alatt jellemzően a szú kukacka szerű lárvája teszi a legnagyobb kárt a faanyagban. Mivel a szú nem szeretné, hogy őt bárki megtalálja, járatait a fa felületét épen hagyva, elrejtve rágja. Egyes szúfélék csak a kéregben hagyott faanyagokat, mások csak a fatest külső palástját (szíjácsát), ismét mások a fa középső, szilárdabb részeit (gesztjét), vagy akár teljes keresztmetszetét is képesek tönkre tenni. Kifejlett farontó bogárral viszonylag ritkán találkoznak a tulajdonosok. A farontó rovarok jellemzően a nyári időszakban, vagy a fűtési szezon kezdetén rágják ki magukat a fából, párosodnak, a fa hajszálnyi réseibe, repedéseibe, vagy korábbi kirepülési nyílásaikba lerakják petéiket és röviddel ezután elpusztulnak. Viszont kezdődik minden elölről, csak sokkal kiterjedtebben.
A farontó rovarok az épületekbe bekerülhetnek:
- védőkezeletlen, vagy már fertőzött faanyag beépítésével,
- fertőzött búrotok, esetleg tűzifa behurcolásával,
- fahulladékok épületbe történő tárolása útján,
- kirajzási időben kintről berepülve, bemászva a házakba.
A gomba bontott, nedves faanyag is gyakran lehet a szú fertőzések kiinduló pontja. A faanyagvédelem legfontosabb feladata a kármegelőzés, hiszen a farontó bogarak kártételét mindig egyszerűbb és olcsóbb megakadályozni, mint megszüntetni. Ezért foglalkozunk már több mint tizenöt éve faanyagvédelemmel. Hívjon minket most, segítünk!
3, Melyek a leggyakoribb, szúnak nevezett fakárosító bogarak?
Számos fakárosító rovar képes megtámadni a faanyagokat. A károsítókat laikusok szinte egyáltalán nem, leginkább csak tapasztalt faanyagvédelmi szakértő tudja beazonosítani, ezért jobb ha személyesen felveszi velünk a kapcsolatot. Fontos tudni, hogy a szúirtás nem általános rovarirtást jelent. Amikor szú károsítását észleli, jellemzően az alábbi farontó bogarakkal lehet dolga:
Házicincér (Hylotrupes bajulus)
A beépített fenyő faanyagok leggyakoribb kártevője. Nemcsak a régi, de új épületek friss faanyagát is megtámadja. A faanyag külső szíjácsos palástját károsítja. Járataik a felületen általában nem láthatók,
rágását, percegését időközönként lehet hallani. Évgyűrűvel párhuzamosan rágott ovális járataiból nem minden esetben pereg furatliszt. Kifejlődési ideje 4-15 év, ezt követően ovális kirepülési nyílásokon keresztül mászik ki a fából. Egyszerre akár 10 – 100 darab petét is rakhat. Födémek, tetőszerkezetek, gerenda és rönkházak, lambériák, nyílászárók, hajópadlók gyakori fakártevője. Fontos: Akár vegyszerek nélkül is kiirtható, a felület roncsolása nélkül!
Kék korongcincér (Callidium violaceum)
Kifejezetten a kéregben hagyott, fenyő faanyagot károsítja, csak kampó alakú bábbölcsői hatolnak mélyebben a fatestbe. A kéreg alatti ovális járatokat rág, járatai rágcsálékkal eltömöttek. Kifejődési ideje 1 év. A fatelepeken elszaporodott rovarokat általában kérgezetlen, szélezetlen fűrészárúval építik be. Jellemzően deszkákon, pallókon, kérges faburkolatokon, épületfákon jelentkezik a kártétele. Közeli rokona a piros korongcincér (Callidium sanguineum L.), hasonló lombos faanyagok hasonló kártevője, utóbbit gyakran tűzifával kerül be az épületekbe. Fontos: Szakszerű kezelés mellett kiirtása nem igényel drága vegyszereket és technológiát!
Közönséges kopogóbogár (Anobium félék)
A kopogóbogarak családjába többféle farontó bogár tartozik. A leginkább ezek a bogarak hasonlítanak a szú félékhez, ezért álszú féléknek is nevezik őket. Leggyakoribb képviselőjük a közönséges kopogóbogár. Régi fenyő és lombos faanyagokat egyaránt megtámad, de új faanyagokat is károsíthat. Kifejlődési ideje 1-3 év, 2-3 mm átmérőjű kerek lyukakat rág a fában és a fa felületén, melyből a fapor gyakran és rendszeresen kiszóródik. A lárva rágás hangja szinte nem is hallható, a kifejlett bogarak a párzás időszakában egymást csalogatva adnak kopogtató hangot. Egy kifejlett kopogóbogár 20-40 petét rak le egyszerre. Általában mennyezet gerendák, tetőszerkezetek, bútorok, műtárgyak, parketták tönkremenetelét okozza. Egyes kopogóbogár félék csak a gombabontott, korhadó faanyagot pusztítják. Fontos: Nem szereti a faanyagvédőszert, de hatékony kiirtásának lehetősége a beépítés helyétől is függ!
Szíjács bogár (Lyctus brunneus)
A lombos faanyagok (tölgy, kőris, akác, stb.) szíjácsát károsítja, a geszten inkább csak átfúrja magát. Falisztbogárnak is hívják, mivel a megtámadott faanyagot képes lisztté rágni. A kopogóbogarakéhoz hasonló, de apróbb 1-2 mm átmérőjű kirepülési nyílásai vannak. Jelenlétéről gyakran furatliszt kupacok árulkodnak, hangja szabad füllel nem hallható. Kifejezetten a száraz faanyagot kedveli. Kifejlődési ideje 1 év, egyszerre 60-70 petét is lerakhat, tömeges elszaporodásra hajlamos. Bútorok, dísztárgyak, lépcsők, nyílászárók, gerendák, parketták jellemző farontó bogara. Fontos: Kiirtására léteznek korszerű technológiák!
Fadarazsak, fadongók
A fadarazsak családja is népes tábor. Nagy, 2-5 mm átmérőjű járataikkal jelenős műszaki károkat okoznak mind kérgezett és kérgezetlen, lombos és fenyő faanyagokban egyaránt. Furataik gyakran rágcsálékkal eltömöttek. Tömeges elszaporodásuk esetén a faanyag jelentős keresztmetszet gyengülését okozzák. Leggyakoribb hazai képviselőik a kis fadarázs (Paururus juvencus) és a nagy fadarázs (Sirex gigas). Fontos: Gyakran visszatérő fakárosító, védőszerekkel hatékonyan védekezhetünk ellene!
Hívja faanyagvédelmi szakértőnket, aki segít a farontó rovarok azonosításában és a szú elleni leghatékonyabb faanyagvédelmi kezelés meghatározásában
4, Milyen faanyagvédelmi módszerek léteznek a szú kiirtására?
A faanyagvédelem nem a fafelületek zöld vegyszerrel, vagy bármilyen faanyag védőszerrel történő átmázolását jelenti. Nem minden esetben kell a legerősebb és legdrágább mérgeket használni. A farontó rovarkárosodások megelőzésénél épp olyan fontos a megfelelő faanyag kiválasztás és a beépítésének szakszerű módja, mint a védőszeres kezelés elvégzése. Természetesen többféle megelőző védőkezelés is létezik, de mi most csak a megszüntető faanyagvédelemről, azon belül is a hazánkban alkalmazott eljárásokra írunk röviden.
Ha már megtörtént a baj és a szú rágja a gerendát, általában a következő megszüntető faanyagvédelmi módszereket lehet alkalmazni:
Faanyagvédőszeres felületkezelés
A leggyakrabban alkalmazott védőkezelési eljárás, ami házi módszerekkel végezve gyakran mégis eredménytelen. Ennek oka, hogy a legtöbb kereskedelmi forgalomban kapható faanyagvédőszer nem szívódik be olyan mélyen a faanyagba, hogy érintkezzen a rovarokkal, illetve a legtöbb védőszer csak megelőzésre és nem megszüntetésre alkalmas. Az igazán hatékony megszüntető faanyagvédőszerek általában csak szakkivitelezői felhasználással alkalmazhatók. Mi is több faanyagvédőszert alkalmazunk a károsodás típusának, mértékének és a faanyag beépítési helyének függvényében, de nem mindig a legerősebb méreg a legjobb megoldás.
Előnye: Megfelelő védőszerrel, szakszerűen végzett faanyag kezelés nem csak megszünteti a fertőzést, de hosszú távon is véd a szúkárosítás ellen.
Korlátai: Lakkozott, festett felületeken a régi védőrétegek lecsiszolása nélkül még az egyébként jól beszívódó védőszerek sem képesek áthatolni. A rovarok által megrágott felületeket le kell faragni, ez jelentős porral, és a faanyag esztétikumának sérülésével jár. A védőkezelt felületek bőrfelülettel való közvetlen érintkezést kerülni kell, végtére is minden faanyagvédő szer egyfajta méreg.
Nagynyomású faanyagvédőszer injektálás, vagy furatos kezelés
Általában a felületi védőkezelést kiegészítő faanyagvédelmi eljárás. A farontó rovarok nem mindig ott vannak a fában, ahol már korábban lyukakat fúrtak. Sok esetben ezért nem éri el a célját a házilag végzett befecskendezés. Faanyagvédelmi szakkivitelezőkként főként nagyobb keresztmetszetű épületfák esetén alkalmazzuk a furatos injektálást. 6-8 mm átmérőjű furatokon keresztül itatjuk át védőszerrel a furatokat. Az eljárás működhet hagyományos furatozással, vagy nagynyomású injektálással. A nagynyomású injektálásos eljáráshoz szükség esetén speciális szelepes tipli is alkalmazható, hogy a függőlegesen felfelé fúrt lyukakból a védőszer ne folyjon ki. Egyes védőszerek szelepes tiplik nélküli injektálással is alkalmazhatók.
Előnye: A faanyag teljes keresztmetszetű átitatására nem alkalmas, de védőszerrel átitatott lencséket tudunk képezni a fatestben, melyből, ha a farontó rovarok esznek, vagy ahhoz hozzáérnek, elpusztulnak.
Korlátai: Nem minden védőszer alkalmas a hatékony injektálásra. A felületek kis mértékű roncsolásával, összefurkálásával jár, de a furatok akár el is tüntethetők. A faanyag teljes keresztmetszetű átitatására nem alkalmas. A fába fúrt lyukak a faanyagok teherviselő képességét gyengíthetik. A károsítás nem mindig szűnik meg azonnal. Főként vastagabb gerendák esetén alkalmazható.
Mikrohullámú faanyagkezelés szú ellen
A farontó rovarok nem képesek elviselni a tartósan magas hőmérsékletet, 60oC fölött már néhány perc után elpusztulnak. Speciális, faanyagvédelmi célra kifejlesztett mikruhullámú generátorainkkal a faanyagot 60-100 oC hőmérsékletre melegítjük fel, ezzel mintegy megsütjük a szút a fába.
Előnye: Környezetbarát eljárás. Azonnali hatás, már néhány perc kezelés után elpusztul a szú. Roncsolásmentes kezelés, a festett, felületkezelt felületeket nem szükséges eltávolítani. Akár 20 cm-nél is nagyobb keresztmetszetű gerendák is rövid idő alatt sterilizálhatók. Vegyszermentesen is hatékony, de a hagyományos védőszeres eljárásokkal is kombinálható. A mikrohullámú kezelés kiváló eljárás a szú ellen.
Korlátai: A faanyagokhoz való hozzáférés lehetősége határozza meg a kezelés sikerét. A faanyagokat sterilizálja, idény esetén a visszafertőzéstől való védelemhez védőszerek alkalmazására is szükség lehet. A fémtárgyak a kezelésre érzékenyebben reagálnak, környezetükben a faanyag jobban átmelegedhet, de képzett szakemberek felügyelete mellett a kezelés biztonságos.
Forró levegős famelegítési eljárások
Ez az eljárás is azon az elven működik, hogy a farontó rovarok hosszú ideig nem viselik el a magas 60oC fölötti hőmérsékletet. A faanyag rossz hővezető, jó szigetelő anyag, ezért viszont a meleg levegővel történő átmelegítése is lassabb, energiaigényesebb folyamat. Főként parketták, padló és falburkolatok kezelésére alkalmas faanyagvédelmi módszer.
Előnye: Roncsolásmentes, vegyszermentes eljárás, a károsítók azonnali elpusztítására alkalmas faanyagvédelmi eljárás. A faanyag a kezelés után is esztétikus marad, nagy felületeken is hatékonyan alkalmazható, nem igényli a felületek felcsiszolását, a tönkrement fafelületek lefaragását.
Korlátai: Vastagabb faanyagok kezelése több időbe telik, gerendák, tetőszerkezetek kezelése csak korlátozottan lehetséges. A berendezés üzemeltetéséhez háromfázisú ipari áramra van szükség. A faanyagok kiválóan sterilizálhatók, de a visszafertőzés lehetősége nem kizárt.
Oxigénelvonásos vagy gázosító kezelések
Az egészségügyi gázmesterek által alkalmazott foszforhidrogénes kezelés mezőgazdasági terménytárolók kártevőmentesítésére alkalmas, de lakóingatlanok esetén fokozottan élet és balesetveszélyes, továbbá a finomelektronikai berendezéseket is tönkre tehetni. Hasonló, de biztonságos faanyagkezelési eljárás vákuumos, oxigénelvonáson faanyag sterilizálás.
Előnyei: Bútorok, értékes műtárgyak is károsodás mentesen sterilizálhatók ezen a módon. Vegyszermentes faanyagvédelmi módszer, mely az összes faanyag kártevő ellen hatásos. A faanyagok nem zsugorodnak, nem repedeznek szét, a festett, lakkozott, aranyozott, stb. felületek sem sérülnek. A rendszer mobil, a kezelés szinte bárhol biztonságosan elvégezhető.
Korlátai: Beépített faszerkezetek, épületfák kezelésére az eljárás nem alkalmas.
A fent felsorolt eljárások a károsodás típusának, mértékének, a károsodott elem jellegének megfelelő védőkezelési eljárások, melyek egymással kombinálva is hatékonyan alkalmazhatók. Faanyagvédelmi szakértőkként minden esetben a legjobb megoldást alkalmazzuk, hogy mielőbb megszabaduljon a szú okozta kellemetlenségektől. Hívjon minket, a megoldások széles tárházával állunk rendelkezésére!
5, Melyik a leghatékonyabb faanyagvédőszer a szú ellen?
Gyakran felmerül ez a kérdése, amikor megkeresnek bennünket. Kivitelezői munkáink során mindig a faanyag kitettségének, állapotának megfelelő faanyag védőszert alkalmazunk a szú kiirtására. Sokan árulnak faanyagvédő szereket, de csak kevés, ami a már a fában rágó szú kiirtására valóban alkalmas. Az elmúlt évtizedekben általunk kipróbált faanyagvédőszerek közül számunkra a XILIX Gél Fongi + védőszer vált be a leginkább. A többi faanyagvédőszertől eltérően a faanyagba mélyebben beszívódik, mind farontó rovarok, mind farontó gombák ellen hatékony megelőző és megszüntető védelmet biztosít. Színtelen, szagtalan, a felületeken nem hagy nyomot. A termék azonban csak szakkivitelezői felhasználással alkalmazható, de szerencsére ezt a szakkivitelezőt Ön már itt megtalálta! A faanyagvédelem viszont nem merül ki a védőszerek használatában, ezért mielőtt bármilyen faanyagvédőszert megvásárolna, kérje ki faanyagvédelmi szakértőnk tanácsát!
6, Faanyagvédelmi szakértőre, faanyagvédőszerre, vagy rovarirtó cégre van szüksége?
Mi nem vagyunk egy hagyományos rovarirtó cég, nem vagyunk védőszer kereskedők sem. Mi a faanyagvédelem mérnöki szakértői vagyunk! Miért fontos ez? Mert egy áttlagos rovarirtással foglalkozó, ingyenes kiszállást vállaló rovarirtó cég nem tesz különbséget a már lezajlott és aktív károsodás között, nem ismeri a faanyag beépítés sajátosságait, nem ért a faépítészethez, számára az a lényeg, hogy akkor és ott is kezelje a fát, ahol talán az nem is feltétlenül szükség, vagy a megoldást nem a védőszerek jelentik. Mi nem bogarászunk, faépítészettel, korszerű faanyagvédelemmel, ácsmunkákkal kapcsolatos komplex szaktanácsadást végzünk. A védőszer forgalmazó célja, hogy Ön az általa forgalmazott faanyagvédőszert vásárolja meg, ha az a szer mégsem használ, Ön elköltötte a pénzét, a kereskedő pedig már jól járt. Higgye el, sok ügyfelünk tapasztalata alapján írjuk ezt.
Faanyagvédelmi szakértőkként mi viszont olyan faépítészeti problémákra hívjuk fel a figyelmét, amire egy hagyományos rovarirtó nem is gondol! Telefonon ingyen segítünk, helyszíni szaktanácsadásunk, felmérésünk díjáért cserébe pedig akár százezreket, milliókat is spórolunk Önnek. Mi már azt is tudjuk, mi történik 10 év múlva a faanyagaival, és ha megfogadja a tanácsainkat, ránk bízza a faanyagvédelmet, a faszerkezetei időtállók és épek maradnak! Hívjon minket, segítünk!