Mi fán terem a könnyező házigomba?
A híres és hírhedt könnyező házigomba a legagresszívabb és legveszélyesebb farontó gomba. A hétköznapokban talán kevesen találkoznak vele, vagy ha találkoznak is, már csak akkor gyanakodnak, hogy könnyező házigombával van dolguk, amikor az már súlyos pusztítást okozott az épületekben.
A könnyező házigomba elsősorban a fenyő faanyagot károsítja, de a lombos fafajok közül is csupán a tölgy, az akác, a dió és a szelídgesztenye színes gesztje képes ellenállni károsításának.
Neve arra a képességére utal, hogy a faanyag lebontása során vizet termel magának, így légszáraz körülmények között lévő, 15-20 %-os nedvességtartalmú faanyagot is képes korhasztani. Spórái száraz környezetben 2-3 évig csíraképesek maradnak. A gomba optimális hőmérsékletigénye 18-22 oC, de ennél hidegebb környezetben sem pusztul el.
Intenzív barna korhadást okoz, aminek következtében a faanyag rostirányra merőlegesen szétrepedezik, apró kockákra esik szét, majd végül elporlad.
Hogyan ismerhető föl a könnyező házigomba?
A fertőzés kezdetén hófehér vattacsomók formájában jelenik meg a faanyagon, vagy a táptalajon. Ezek a vattacsomók intenzíven növekednek, majd megsárgulnak, vörösesbarnává válnak.
A könnyező házigombának leggyakrabban az aljzaton elterülő kerek, vagy szabálytalan alakú, redős felületű termőteste van, melynek jellegzetessége, hogy közepe a spórák millióitól barna színű, puha húsos karimája viszont fehér színű marad. Termőteste akár egy méter átmérőjűre is megnőhet és csak ritkán konzolos, azaz aljzattól elálló.
Szürkésfehér 1-6 mm átmérőjű gombafonalai gyökérszerűen kötegekbe rendeződnek, meghajlítva pattanva törnek el és talajban, falban, csempék alatt több méterre elkúszva képesek átszőni az épületet. Apró 4-6 x 9-12 µ méretű, bab alakú spóráinak milliói olykor kakaópor szerűen terítik be környezetüket.
Hol károsít leggyakrabban?
Főleg kiszellőzetlen, nedves pincékben, alagsori, földszinti helyiségekben, beázások, csőtörések nyomán átázott fafödémeken, padlóburkolatokon, bútorokon, tetőszerkezeteken károsít, de minden útjába kerülő cellulóz tartalmú anyagot képes megtámadni.
Penészes, vagy pincegombával fertőzött, savas esőtől átnedvesedett, befalazott faanyagokat kifejezetten kedvel.
A fertőzés gyakran tűzifával, fertőzött faanyag behurcolásával, vagy beépítésével kerül az épületekbe, de spórái léghuzattal is berepülhetnek. Az is előfordul, hogy a fertőzött pincékből a spórák a cipőtalpra tapadva kerülnek a lakásokba, ahol egy váratlan csőtörés, vagy intenzív nedvesedés hatására belobbanó gombafertőzés óriási károkat képes okozni.
Amennyiben épületében könnyező házigomba fertőzés gyanúja lépett, szakmai segítségért forduljon bizalommal a faProtekt faanyagvédelmi szakértőihez!