A fában lévő szú lárva percegő hangjával nem csak otthona nyugalmát zavarja, de az épületébe beépített faanyagokat, hajópadlót, parkettát, ajtókat, ablakokat, bútorokat, gerendákat, műtárgyakat is képes porrá rágni. A farontó bogarak fában rágott járataikkal jelentősen csökkentik a faanyagok szilárdságát, a tető és födémgerendák teherbírását, veszélyeztetve az épületek állékonyságát. A farontó rovarok tömeges elszaporodását mindenképp meg kell akadályozni!
A szú kártevők vegyszerrel, különféle szúirtó szerekkel, illetve házilag történő kiirtása a legtöbbször évekig tartó eredménytelen próbálkozások sorozatához vezet. Miért? Mert:
A farontó rovarok járataikat a fafelületet épen hagyva, a faanyag belsejében rágják és gyakran csak évek múlva másznak abból elő.
A szú elleni faanyagvédőszerek hagyományos mázolással felhordva csak felületi védelmet biztosítanak a fának, speciális technológia nélkül a fatestbe még a bio-jellegű faanyagvédő- szerek sem szívódnak be kellő mélységig.
Ahhoz, hogy a vegyszeres felületkezelés hatékony legyen, a védőkezelést megelőzően a lakkozott, festett felületeket el kell távolítani, a rovarok által összerágott fafelületeket le kell hántolni, a felületeket portalanítani kell.
A lakossági felhasználással alkalmazható faanyagvédőszerek nem kontakt mérgek, tehát a fában lévő szú lárvák csak akkor pusztulnak el tőlük, ha kellő mennyiséget esznek a védőszerrel átitatott faanyagból, ez pedig rendszerint hosszú idővel a kezelés után sem történik meg.
A szakkivitelezők által használt, kontakt mérgeket tartalmazó faanyagvédőszerek beltérben csak korlátozottan alkalmazhatók.
A fa felületi kezelése leginkább csak megelőző védelemre alkalmas, 100%-os garanciát nem nyújt a faanyagkártevők elpusztítására.
A gázosításos eljárás az épületből való kiköltözést, annak teljes elhagyását és lezárását igényli. A kezelés után esetleg visszamaradó gázok miatt fokozott a baleset és életveszély. A gázok az elektromos rendszereket és finomelektronikai készülékeket is tönkre tehetik.
A mikrohullámú kezelésnek más szúirtási eljárásokkal szemben számos előnye van.
A fafelület roncsolása, vésése, esztétikai károsítása nélkül is eredményes.
Környezetbarát. A kezelés sorá nincs szükség indokolatlanul erős vegyszerek alkalmazására.
Mikrohullámú technológiával a faanyagok teljes keresztmetszetükben sterilizálhatók.
A beépített szerkezetek és bútorok a helyszínen, elszállítás nélkül kezelhetők.
A kezelés gyors és hatékony, az épület a fakártevő mentesítés után azonnal használatba vehető.
A mikrohullám a farontó rovarokat a fatest belsejében is garantáltan elpusztítja.
A kezelés során a faanyagot elektromágneses hullámokat kibocsátó speciális mikrohullámú berendezéssel 80-100oC-ra melegítjük fel. Az elektromágneses hullámok a faanyagban élő rovarok testnedvét hevítik fel, amelyek így 60oC feletti hőmérsékleten bármely életciklusukban (pete, lárva, báb, kifejlett rovar) néhány perc után elpusztulnak. Az eljárás gyors, a fatest belsejében is kifejti hatását, ugyanakkor a kezelés során a faanyag nem éri el gyulladási hőmérsékletét. A kezelés a szükséges biztonsági előírások betartása mellett az épületből történő kiköltözés nélkül elvégezhető.
A szú kártevők mikrohullámmal történő elpusztítása után nem csak a felületi faanyagvédőszeres kezelését végezzük el szakszerűen, hanem szükség esetén egy speciális tehnológiával nagy nyomáson injektálunk védőszert a gerendákba. Így nincs szükség a fafelületek számottevő roncsolására, lefaragására, lecsiszolására, esztétikai károsítására, a látszó szerkezetek (mennyezet gerendák, oszlopok, stb.) is hatékonyan rovarmentesíthetők. A mikrohullámú kezeléssel tehát a kártevők gyors és garantált elpusztítása, a védőszeres kezeléssel pedig azok hosszú időre szóló távoltartása, a faanyagok tartós védelme biztosítható.
A köznyelv szinte minden faanyagkártevőt „szú”-nak nevez. Ha szeretné tudni, hogy beépített faanyagainak mik is a valódi károsítói olvassa el ezt a cikkünket.
Ha érdekli, hogy milyen további lehetőségek vannak a szú kiirtására, kattintson ide!